Goa Kultura

Goa to niewielki obszar znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Indii. Obszar ten to zaledwie 3500km2 lądu, który przez wiele lat znajdował się pod władaniem Portugalii. Dopiero w roku 1961 kraj indyjski zdołał odzyskać zagarnięte mu terytorium. Przemiany historyczne, jakie odbywały się na tym terenie, mają ogromny wpływ na obecny stan kultury, architektury oraz obyczajowości prowincji Goa. Stolicą stanu Goa jest Panadżi. Miejscowość ta pełna jest zabytków, pochodzących z różnych okresów historycznych oraz architektonicznych. Jednym z ważniejszych zabytków Panadżi jest kościół Niepokalanego Poczęcia, wykończony w stylu barokowym, który został wybudowany w 1541 roku. Kościół znajduje się w bardzo niewielkiej odległości od wybrzeża, jego wieże miały być  znakiem dla podróżników z Lizbony.
Poza budowlami sakralnymi miasto wypełnione jest również budynkami świeckimi, których wygląd wskazuje na Europejskie pochodzenie ich architektów. Dużo jest tutaj willi w stylu iberyjskim z pięknymi werandami i ogrodami wokół. Najładniejsze domostwa oglądać można w starej dzielnicy wilii zwanej Fountanahas, w której wyglądzie nie trudno dopatrzyć się wpływów kultury europejskiej. Większość will posiada jasno kolorowe odcienie fasad, żółte, zielone lub różowe. Dużą uwagę przyciągają w nich żelazne balustrady na balkonach oraz poręcze.

Ponadto w  Goa panują portugalskie zasady obyczajowe. W porze sjesty zamknięte są wszystkie sklepy i inne miejsca, dlatego turyści muszą przystosować się do panujących tu reguł.
Aby jednak  lepiej zapoznać się z kulturą miast w mniejszych miejscowościach można zaobserwować więcej wpływów, a nawet pozostałości kultury indyjskiej. Na wsiach widać wyraźnie współistnienie dwóch kultur w tutejszej architekturze.