Goa, malowniczy rejon zachodnich Indii.

Goa opinieStan położony jest na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego w Azji południowej nad Morzem Arabskim, jest najsłynniejszym regionem turystycznym Indii. Goa dzieli się na Goa północną ze stolicą w Panaji, która jednocześnie jest stolicą stanu i na południową ze stolicą w Margao. Stan założony został przez Portugalczyków w 1510roku, była faktorią handlową a następnie została przekształcona w kolonie. Na stan Goa został dokonany najazd w 1961r. przez wojska Republiki Indii, którzy pokonali słabe wojska Republiki Portugalii i siłą włączyły to terytorium do Indii.

Obecnie większość mieszkańców stanowią hindusi, jednak nie przeszkadza to zachodnim turystom licznie odwiedzającym ten piękny zakątek Indii. Urzekają ich między innymi dziewicze plaże, turkusowa woda, domy z bali na wodzie, spokojne senne wioski oraz niepowtarzalne zabytki. Większość terytorium Goa pokryte jest gęstymi lasami. Na Goa znajduje się wiele parków narodowych m. in. Salim Ali – rezerwat ptaków. Zabudowania stanu są specyficzne, bowiem liczne wille są koloru bladego odcienia żółci, zieleni, lub głębokiego różu. Szczególnie malownicza jest dzielnica willowa Fountanahas, której obraz przypomina dzielnice starego hiszpańskiego lub portugalskiego miasteczka. W porze sjesty sklepy są tu zamykane. Miasteczko Margao jest drugie co do wielkości w stanie Goa i ma charakter tradycyjnego miasta handlowego.

Aby zbliżyć się do kultury Goa należy udać się na prowincje, gdzie zobaczymy typowe wiejskie domostwo wokół którego często rosną drzewa bananowców. We wnętrzu domu zobaczymy meble z drewna różanego, eleganckie dekoracyjne żyrandole i lustra. Bogatsze domy posiadają także kaplicę, a zbudowane są laterytu, ciekawostką jest to, że szyby niektórych domów wykonane są kawałków muszli małż.

Do najchętniej odwiedzanych miejsc kultu na Goa należą trzy świątynie: świątynia Sri Manges ku czci Śliwy oraz świątynie Santa Durgi (wcielenie Parawatii) i świątynia Najesz.

Goa ciągle się zmienia i pnie do przodu, mimo to zaznamy na jej terenie spokojnego wiejskiego życia.