Kiedy w Polsce dzieci marzą o wakacjach, dzieci w Afryce chciałyby mieć jedzenie, wodę i spokojny kąt. Gdy nasze pociechy narzekają, że muszą chodzić do szkoły, w Afryce dzieci pobierający naukę uchodzą za szczęśliwców. Większość z młodych mieszkańców krajów trzeciego świata zamiast się uczyć musi pracować. Czy jesteśmy w stanie im pomóc?
Problemy krajów Trzeciego Świata
Trzecim Światem okresie tzw. zimnej wojny nazwano te państwa, które nie należały ani do bloku zachodniego, gdzie dominował kapitalizm, ani do bloku wschodniego, gdzie prym wiódł socjalizm. Z czasem pojęcie to zaczęło obejmować państwa ubogie, głównie te położone w Afryce. Borykają się one z niedożywieniem, nikłym dostępem do edukacji, a także słabą higieną i brakiem opieki medycznej. Problemy te są ogromne i pociągają za sobą kolejne przykre skutki, które doprowadzają wielu mieszkańców kontynentu do śmierci.
Praca zamiast nauki
Wydaje się, że dostęp do nauki jest jednym z podstawowych praw człowieka. Niestety, w krajach ubogich możliwość edukacji jest ograniczona, mają ją tylko nieliczni. Brak wiedzy i świadomości pogłębiają problem ubóstwa, analfabetyzmu i pociągają za sobą inne problemy, np. rozszerzanie się chorób zakaźnych. Z powodu niewystarczającego dostępu do nauki wiele dzieci musi pracować, by tym samym zarobić na podstawowe środki do życia, których i tak ciągle brakuje.
Jak wygląda edukacja w Afryce?
Według statystyk ponad połowa mieszkańców Afryki nie potrafi czytać. Dane mówią również o tym, iż ponad 26% dzieci w ogóle nie rozpoczyna nauki, a 70% z tych, które ją podejmuje nie kończy szkoły podstawowej. Nawet jeśli dzieci się uczą, to zazwyczaj dzieje się to w przeludnionych klasach, w których na jednego nauczyciela przypada jednocześnie nawet 80 uczniów. Kolejnymi problemami jest brak podręczników, zeszytów i podstawowych przyborów szkolnych. Co więcej, dzieci często uczą się pod gołym niebem, w cieniu drzew czy słabo oświetlonych i ciasnych przestrzeniach.
Szkoły w krajach Trzeciego Świata
Placówki edukacyjne w krajach Trzeciego Świata borykają się nie tylko ze wspomnianym już brakiem obligatoryjnych środków edukacyjnych, ale równocześnie z przeludnieniem w klasach. Poza tym, wiele z dzieci nie ma dostępu do nauki, ponieważ szkół jest niewiele i często znajdują się one w dużym oddaleniu od miejsca zamieszkania, trzeba przejść do nich pieszo nawet 20 km. Wielu rodziców woli więc by dziecko pomagało w gospodarstwie niż marnowało czas.
Formy pomocy krajom trzeciego świata
Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z problemów krajów Trzeciego Świata i włączamy się w różnego rodzaju akcje charytatywne mające na celu niesienie pomocy ubogim. Jednym ze sposobów pomocy może być przekazanie przyborów szkolnych dla dzieci. Dzięki temu dołożymy swoją cegiełkę do edukacji dzieci w Afryce, która jest nieodzownym elementem do zwiększenia świadomości jej mieszkańców i zmniejszenia narastającym w niej problemów.
Przekazując artykuły szkolne krajom Trzeciego Świata sami nie tracimy wiele, a możemy pomóc w niezwykle szlachetny i przydatny sposób.
Źródło: Artykuły szkolne, https://ebiuromax.pl/category/artykuly-szkolne?horizontal