Wyprawa do lasu to świetny sposób na obcowanie z naturą, przyjemny czas odpoczynku i relaksu dla całej rodziny, jak też aktywność fizyczną. Dużym zagrożeniem nie tylko dla człowieka, ale też zwierząt są kleszcze. Nieosłonięte części ciała ułatwiają przedostawanie się ich na skórę. Dlatego zanim wybierzemy się na taką leśną wycieczkę powinniśmy pamiętać o zachowaniu ostrożności i odpowiednim ubraniu.
Kleszcze – dlaczego są niebezpieczne?
To groźni nosiciele zarazków boreliozy i wirusów zapalenia mózgu. Z reguły lubią krew zwierząt, ale nie gardzą też ludzką. Wirusy przedostają się do organizmu w chwili ukłucia. Kleszcze polują na swoich żywicieli od połowy marca do końca listopada, gdy temperatura powietrza osiągnie 7 do 10 stopni C. Najczęściej występują na obrzeżach lasów, na poboczach wąskich ścieżek, pod krzewami i drzewami. Największą aktywność wykazują rano około godziny 8, a potem późnym popołudniem od około godziny 15 do północy.
Jak się ochronić?
Na spacer korzystniej jest wybierać godziny południowe. Bezpieczniejszym będzie środek ścieżek i miejsca z dala od krzaków. Najbardziej odpowiednie do lasu są ubrania w jasnych kolorach, gdyż ciemnego kleszcza łatwiej jest zauważyć. Zakładajmy więc długie spodnie, bluzki z długim rękawem (zapinanym na guziki lub na gumce), a na głowę ubierajmy czapkę lub kapelusz. Po powrocie do domu powinniśmy dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeśli znajdziemy na skórze kleszcza, to musimy go wyjąć. Robimy to pęsetą, a miejsce dezynfekujemy. Potem powinniśmy też obserwować rankę czy np. zaczerwienienie się zmniejsza.
Czystek sposobem na kleszcze
Wspomniane środki ostrożności mogą nie wystarczyć. W walce z kleszczami można zastosować chemiczne preparaty odstraszające kleszcze. Jednak bezpiecznym, naturalnym sposobem zapewniającym dodatkową ochronę przed kleszczami może stanowić czystek. To krzew, który rośnie na południu Europy. Posiada kwiaty najczęściej w kolorze białym i lekko różowym i nie przekracza jednego metra wysokości. Wykazuje neutralizujące działanie na organizm człowieka. Dzięki polifenolom usuwa toksyny, działa silnie antywirusowo, antybakteryjnie i antygrzybiczo. Podnosi odporność, wzmacnia system immunologiczny. Herbatka z czystka powoduje, że organizm człowieka wydziela specyficzny miły zapach. Jest on przyjemny dla ludzi, ale na kleszcze działa odstraszająco. Lecznicze właściwości czystka są także wykorzystywane są we wspomaganiu leczenia, np. chorób nowotworowych i naczyniowo-sercowych. Regularne picie herbatki z czystka wpływa na rozpuszczanie skrzepów krwi, a tym samym zapobiega zawałowi serca. Czystek z upraw ekologicznych – czystek bio to gwarancja wysokiej jakości i lepszego smaku.
Herbatka z czystka pomocna w walce z boreliozą
Herbatka ta pomoże oczyścić organizm i poprawić samopoczucie. Ile potrzeba czasu, aby uzyskać pożądane efekty? Wystarczy miesiąc systematycznego picia herbatki, aby odczuć poprawę. Jednak najlepiej stosować minimum przez trzy miesiące. Do przygotowania naparu potrzeba około 1 łyżeczki suszu, którą należy wsypać do szklanki i zalać wrzącą wodą. Pić codziennie. Można dodać sok z cytryny lub dosłodzić np. miodem.
Źródło: Czystek BIO, https://www.galeriaherbat.pl/czystek.html