Wpływ kawy świeżo palonej i stopnia palenia kawy na jakość naparu.

Podstawową sprawą, bez której nie uzyskamy wysokiej jakości smaku i aromatu jest jakość ziarna, jego świeżość i stopień wypalenia.

Małe palarnie kawy w odróżnieniu od dużych kupują wysokiej jakości ziarno, które następnie jest wypalane w odpowiednim stopniu, nie za mocno, tak aby nie stracić cennych smaków i aromatów. Ponadto w naszym przypadku, kawę wypalamy dopiero po przyjęciu zamówienia, a więc Klient otrzymuje naprawdę kawę świeżo paloną. Stopień palenia „dobierany” jest indywidualnie do każdej kawy. Zwyczajowo, kawy afrykańskie palimy delikatniej, tak aby uchwycić ich złożony smak i aromat, często owocowo – kwiatowy, herbaciany . Pozostałe kawy wypalamy średnio lub troszkę delikatniej niż średnio. Duże palarnie bazujące na ziarnie złej jakości wypalają kawę mocniej, tak aby ukryć wady ziarna, ponieważ każde ziarno mocno wypalone smakuje prawie tak samo. Ponadto należy tutaj zaznaczyć, że kawy mocniej palone wcale nie mają więcej kofeiny od kaw palonych delikatniej. Oczywiście w smaku wydaje się, że są one mocniejsze, bardziej gorzkie, ale kofeiny mają mniej, gdyż dłuższe palenie w wyższych temperaturach w uproszczeniu powoduje większy jej ubytek.

Ponadto małe palarnie kawy zazwyczaj stosują tradycyjną metodę palenia kawy, zwanej również mistrzowską. Jest to palenie małych ilości kawy w piecu bębnowym. Nad całością procesu czuwa mistrz. To właśnie od tej osoby zależy jaki będzie efekt końcowy palenia.

Źródło: kawa świeżo palona, xcafe.pl